نصب لینوکس اوبنتو بر روی VM

102

1. ابتدا به این آدرس https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads و جدیدترین نسخه ‌نرم افزار virtual Box را دانلود و نصب کنید.

2. شما برای دانلود ابونتو نیاز به فایل ایمیج آن دارید. به آدرس https://www.ubuntu.com/download رفته و جدیدترین نسخه ایمیج ابونتو رو دانلود کنید.

3. نرم افزار  virtual Boxرا باز کنید و بر دکمه New  در بالای آن کلیک کنید.

4. در پنجره جدید باز شده در فیلد اول یعنی Name نام دلخواه خود را انتخاب کنید. این نام صرفا برای نمایش در محیط برنامه می باشد. از فیلدType  نوع  Linuxرا انتخاب کنید و در قسمت Ubuntu گزینه 64 Ubuntu بیت را انتخاب کنید.

در صورتی که سیستم عامل شما 32 بیتی است و از 64 بیتی پشتیبانی نمی کند Ubuntu را انتخاب کنید. و در آخر بر روی Next کلیک کنید.

۵.در این بخش میزبان حافظه رمی که میخواهید به ماشین مجازی خود اختصاص دهید رو تعیین کنید‌. این میزبان رو با توجه به رم موجود در سیستم خود تعیین کنید. مثلا اگر ۶ گیگا بایت رم دارید می تونید ۲ گیگابایت اون رو به ماشین خود اختصاص دهید.

۶.در بخش  Hard Drive گزینه Create a virtual hard drive now رو انتخاب کنید و بر روی create  کلیک کنید.

۷. در بخش Hard drive file type نوع VDI رو انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

۸.در این بخش از Fixed size  رو انتخاب کنید ماشین مجازی یک بخش از هارد دیسک شما رو واس خودش برمی دارد و دیگه به شما نمی دهد ولی اگرDynamically allocated رو انتخاب کنید میزان فضای اختصاص یافته شده به صورت پویا و براساس نیاز حال تعیین می شود. گزینه  Dynamically allocated رو انتخاب کرده و بر روی Next  کلیک کنید.

۹.در این بخش در بالا یک مسیر مشخص رو در هارد خود برای ذخیره فایل سیستم عامل خود تعیین کنید. من به صورت شخصی یک پوشه برای ماشین های محازی خودم درست کردم و به صورت متمرکز تمامی اون ها رو در این بخش در زیر پوشه هایی جداگانه ذخیره می کنم.در پایین هم یک میزان پیش فرض رو برای فضای هارد لینوکس خودتون تعیین کنید و در نهایت بر روی create  کلیک کنید.

۱۰.ماشین مجازی جدید شما ایجاد. قبل از روشن کردن آن بایستی یکسری تنظیمات بر روی آن انجام دهید. به همین منظور مطابق تصویر زیر بر روی settings  کلیک کنید.

۱۱. در پنجره تنظیمات به بخش System  رفته گزینهFloppy  رو حذف کنید چون به فلاپی دیسک نیازی ندارین و یه جورایی منقرض شده.

12.در قسمت  Display مقدار Video memory را بر روی آخرین مقدار قرار دهید و چک باکس

Enable 3D Acceleration روانتخاب کنید تا قابلیت های گرافیکی در سیستم لینوکس شما فعال شود.

۱۳.در بخش Storage  حافظه کنترلر IDE یعنی سی دی رام را انتخاب کنید و از سمت راست فایل بر روی آیکون CD  کلیک کنید تا ایمیج اوبنتو رو که دانلود کرده اید در داخل درایو سی دی قرار دهید.

۱۴.آیکون ایمیج را از روی هارد دیسک خود انتخاب کرده و وارد درایو کنید.

۱۵. به بخش Network  بروید تا تنظیمات شبکه را تعیین کنید. این بخش بسیار مهم است زیرا از این طریق ارتباط شما با سیسنم میزبان یعنی ماشین حقیقی یا همان لپ تاپ خود برقرار می شود. از طرفی برای دسترسی به اینترنت بایستی این بخش درست تنظیم شود. از بخش Attached to  گزینه Bridged Adapter را انتخاب کنید تا کارت شبکه ماشین مجازی را بر روی کارت شبکه ماشین حقیقی خود پل کنید. با این کار در واقع ماشین مجازی را به عنوان بخش از شبکه ماشین حقیقی قرار دهید. سپس لز بخش  Name نام کارت شبکه ماشین حقیقی خود را انتخاب کنید.

۱۶. این بخش به منظور اشتراک یک پوشه بین ماشین مجازی و ماشین حقیقی می باشد تا در صورت نیاز به راحتی و بدون نیاز به فلش فایل های خود را بین ماشین مجازی و ماشین حقیقی جابجا کنید. به منظور یک پوشه را از روی ماشین حقیقی خود اضافه کنید و چک باکس  Auto mount را انتخاب کنید تا همیشه هنگام روشن کردن ماشین مجازی به صورت خودکار این پوشه به اشتراک گذاشته شود.

۱۷. همانطور که می بینید من یک پوشه با نام  Shared در داخل ماشین حقیقی خود درست در محلی که دیسک ماشین مجازی را ذخیره کرده ام می کنم تا با اشتراک گذاشته شود.

۱۸. بر روی ok  کلیک کنید تا تنظیمات ماشین مجازی اعمال شوند.

۱۹. حالا برای روشن کردن ماشین مجازی از سمت چپ ماشینی که ایجاد کرده اید را انتخاب و سپس بر روی گزینه Start کلیک کنید.

۲۰. ماشین مجازی روشن شوه و به صورت خودکار دیسک ایمیج ابونتو رو بوت می کند و وارد نصب سیستم عامل می شود. در بخش اول زبان دلخواه خود را انتخاب کنید.

۲۱. در اینجا تخمینی از موارد پیش نیاز نصب و تایید آنها رو به شما نشان می دهد. شما برای نصب یک سیستم عامل لینوکس ابونتو بایستی حداقل ۶,۵ گیگا بایت هارد دیسک داشته باشید‌. سیستم شما به برق متصل باشد(بر روی باطری نباشد) و همچنین ارتباط شما با اینترنت برقرار باشد. اتصال به اینترنت ضروری است زیرا ابونتو در حین نصب یکسری فایل ها را به صورت آنلاین دانلود می کند. تا جدیدترین را نصب کند. بر روی  Continue کلیک کنید.

۲۲. در نهایت بر روی گزینه Install Now کلیک کنید.

۲۳. منطقه خود را انتخاب و بر روی  Continue کلیک کنید.

۲۴. طرح صفحه کلید را انتخاب و بر روی Continue  کلیک کنید.

۲۵. در این بخش اطلاعات حساب کاربری لینوکس خود را تعیین می کنید. پس از تعیین بر روی  continue کلیک کنید.‌

۲۶. پروسه نصب آغاز می گردد. این پروسه بنا به سرعت سیستم شما و همچنین سرعت اینترنت شما زمانی بین ۱۰دقیقه تا یک ساعت را خواهد گرفت‌. تا کامل شدن پروسه منتظر بمانید.

۲۷. پس از پایان پروسه از شما درخواست می شود که به منظور تکمیل فرایند سیستم خود را ریستارت کنید. بر روی Restart Now  کلیک کنید.

۲۸. پس از ریستارت لینوکس شما نصب شده و برای ورود از شما پسورد ورودی حساب کاربری خود را که در حین نصب وارد کرده بودید می خواهد. رمز عبور را وارد کنید وEnter را فشار دهید.

۲۹. نصب انجام شده ولی به منظور نصب کامل بایستی پکیچی تحت عنوان Guest Additions را نصب کنید تا ویژگی های گرافیکی سیستم عامل شما به صورت کامل فعال شود. به این منظور از منو بالاماشین مجازی منو  devices برروی گزینه lnsert Guset additions CD image را در داخل درایو قرار دهید.

۳۰. برای نصب بر روی ماشین مجازی بایستی این کار را از طریق یکسری دستورها انجام دهید‌. در نتیجه در پنجره باز شده بر روی Cancel  کلیک کنید. البته این امکان وجود دارد که نصب دستی جواب بدهد می تونید تست کنید. ما اینجا برای اینکه پروسه آموزش کامل تر باشد نصب دستی را توضیح می دهیم.

31. به این منظور کنسول خط فرمان ترمینال لینوکس را باز کنید. برای باز کردن کنسول ترمینال در قسمت جستجو کلمه Terminal را بنویسید.

۳۲. به مسیر پوشه  media/که محل نگهداری فایل های رسانه هست  بروید از دستور cd  استفاده کنید.از این پوشه با دستورls  لیست می گیریم تا یوز ما نمایش داده شود. با استفاده از دستورcd به پوشه یوزر بروید.دوباره با ls لیست بگیرید. پوشه ایمیج    Guest Additions  بایستی در اینجا باشد. دوباره با دستور cd  این بار به صورت زیر و با کمک * به داخل پوشه بروید. از این مسیر نیز با دستور ls لیست بگیرید.

۳۳. شما بایستی فایل VBoxLinuxAdditions.run را اجرا کنید. درست به صورت زیر و به کمک دستور  sudo این فایل را اجرا کنید.دقت داشته باشید که نام فایل و مسیر را به صورت دقیق وارد کنید. لینوکس به بزرگی و کوچکی حروف حساس است. پس از وارد کردن بسته آغاز می شود.

۳۴. در آخر به منظور اعمال قابلیت های نصب شده بایستی سیستم را ریستارت کنید. ما این کار در اینجت با استفاده از دستور sudo reboot  انجام می دهیم تا همان ابتدای کار با متد خط فرمان پیش رفته باشیم.

۳۵.در نهایت ملاحظه می کنید که سیستم ابونتو ما نصب شده و کلیه قابلیت های گرافیگی آن فعال شده است برای اینکه مطمئن شوید میانبرCtrl +F را فشار دهید تا به صورت  Full Screen نمایش داده شود. در صورتیکه که حالت تمام صفحه به درستی نمایش شود به این معنی است که قابلیت های گرافیکی D3 به درستی فعال شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.